Rzeczpospolita Polska została powołana do istnienia z listopadzie 1918 roku, w wyniku niezwykle złożonego i długotrwałego procesu. Odrodzenie Polski nastąpiło po 123 latach zaborów, po upadku trzech mocarstw rozbiorowych.
Zanim w 1918 roku przyszła długo wyczekiwana niepodległość, przez cztery długie lata trwała Wielka Wojna. W swoich początkach nie miała on nic wspólnego z problemami polskimi, ale wybuch działań wojennych przyniósł nadzieję. Zaborcy Polski stanęli naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność, zaś sami Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć. W rezultacie wytworzyły się stronnictwa prorosyjskie i proaustriackie.
Plakat patriotyczny
Plakat patriotyczny z fotografiami polityków: Józefa Piłsudskiego, generała Dowbor-Muśnickiego, generała Hallera, prezydenta Wilsona, Ignacego Paderewskiego i premiera Clemenceau
Józef Piłsudski wśród żołnierzy Legionów Polskich
Józef Piłsudski wśród żołnierzy Legionów Polskich w Dyneburgu, rok 1919
Naczelnik Państwa dekoruje Krzyżem Virtuti Militari
Naczelnik Państwa dekoruje Krzyżem Virtuti Militari najwyższych oficerów francuskich
I Brygada Legionów Polskich
I Brygada Legionów Polskich, dowodzona przez Józefa Piłsudskiego od 3 marca do 19 maja 1915 roku prowadziła działania pozycyjne obsadzając linię frontu od zachodniego brzegu Nidy.
Wręczanie Józefowi Piłsudskiemu buławy i orderu
Wręczanie Józefowi Piłsudskiemu Marszałkowi Polski francuskiej buławy marszałkowskiej i orderu Medaille Militaire przez Marszałka Francji Ludwika Francheta d’Esperey na dziedzińcu Zamku Królews…
Karol Wojtyła senior
Karol Wojtyła senior – ojciec przyszłego papieża, w mundurze żołnierza Wojska Polskiego, lata 20. XX wieku
Poświęcenie sztandaru
Poświęcenie sztandaru 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, w którym służył Ojciec przyszłego papieża, Karol Wojtyła Senior