Historia jest historią ludzkich sumień

1978 – Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża

Rok 1978 był pod wieloma względami wyjątkowy dla Kościoła katolickiego. 6 sierpnia zmarł papież Paweł VI. Na jego następcę kolegium kardynałów wybrało Albino Lucianiego, który jako pierwszy papież w historii przyjął podwójne imię: Jan Paweł. Wybrał je, aby symbolicznie wyrazić kontynuację misji Jana XXIII i Pawła VI, odpowiedzialnych za przeprowadzenie Soboru Watykańskiego II (1962-1965). Jan Paweł I chciał kontynuować reformy Soboru i dzieło swoich poprzedników. Przeszkodziła mu w tym nagła śmierć, która zakończyła jego pontyfikat, trwający zaledwie 33 dni.

Zobacz więcej...

Kolejne konklawe rozpoczęło się 14 października i wzięło w nim udział 111 elektorów. Wśród typowanych następców Jana Pawła I byli m.in. kard. Giuseppe Siri (arcybiskup Genui) i Giovanni Benelli (arcybiskup Florencji i bliski współpracownik zmarłego papieża). Ostatecznie, w ósmym głosowaniu kardynałowie wybrali metropolitę Krakowa kard. Karola Wojtyłę, który przyjął imię Jan Paweł II i został 264. papieżem w historii Kościoła. Od początku ten wybór z wielu względów budził zdziwienie. Ostatnim papieżem nie-Włochem był Hadrian VI, wybrany w 1522 roku. Co więcej, nowy biskup Rzymu był pierwszym Słowianinem i Polakiem na tronie Piotrowym oraz pochodził zza żelaznej kurtyny – ze strefy wpływów komunistycznych. Wybór kardynała z Polskim spowodował konsternację wśród władz bloku wschodniego, które – jak się okazało słusznie - obawiały się wpływu nowego papieża na sytuację geopolityczną.

Nowowybrany papież przemawiając z balkonu bazyliki św. Piotra nie posługiwał się łaciną, ale językiem włoskim. Jak mówił: „Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji (…). Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie”.

Co ciekawe, 16 października 1978r. stał się ważny dla Polski także z innych względów. Tego samego dnia, kiedy zakończyło się konklawe Wanda Rutkiewicz, alpinistka i himalaistka, jak pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła szczyt Mount Everestu – najwyższej góry świata.

Jan Paweł II uroczyście zainaugurował swój pontyfikat 22 października na placu św. Piotra, przedstawiając w wygłoszonej homilii swoje najważniejsze przesłanie: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.


Jan Paweł II w Jerozolimie

Jan Paweł II w Jerozolimie

Modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie, 26 marca 2000 r.

Więcej>
Podróż apostolska do Austrii

Podróż apostolska do Austrii

19–21 czerwca 1988 r.

Więcej>
Jan Paweł II w USA

Jan Paweł II w USA

Jan Paweł II podczas wizyty na wschodnim wybrzeżu USA, 4–9 października 1995 r.

Więcej>
Wizyta w Kairze

Wizyta w Kairze

Jan Paweł II podczas wizyty w Kairze, 24-26 lutego 2000 r.

Więcej>
Jana Paweł II  w rzymskiej synagodze

Jana Paweł II w rzymskiej synagodze

13 kwietnia 1986 r. Jana Paweł II jako pierwszy papież w historii odwiedził rzymską synagogę

Więcej>
Spotkanie z Dalajlamą

Spotkanie z Dalajlamą

Spotkanie z Dalajlamą w czasie pielgrzymki papieża do Indii, 1–11 lutego 1986 r.

Więcej>
I pielgrzymka do Polski

I pielgrzymka do Polski

Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski, 1979 r.

Więcej>
I pielgrzymka do Polski

I pielgrzymka do Polski

Jan Paweł II z kard. Franciszkiem Macharskim podczas I pielgrzymki do Polski, 1979 r.

Więcej>
Karol Wojtyła tuż po wyborze na papieża

Karol Wojtyła tuż po wyborze na papieża

16 października 1978 r. – Jan Paweł II po raz pierwszy pozdrawia wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra w Watykanie

Więcej>