Okres po 1945 roku, to czas, gdzie Europa leży w ruinach, osłabiona i rozdarta między dwoma przeciwstawnymi globalnymi mocarstwami, Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Związkiem Radzieckim. Zjednoczone strachem przed komunizmem, niektóre państwa Europy Zachodniej wkraczają na drogę współpracy na szczeblu ponadnarodowym, aby zdławić nacjonalizm i wykluczyć ryzyko wojny. Niestety, w Europie Wschodniej dla wielu ludzi wyzwolenie oznacza zastąpienie tyranii nazistowskiej komunistyczną dyktaturą pod kontrolą sowiecką.
15 czerwca 1945 Rząd RP w Londynie wydał oświadczenie, które głosiło m.in., że w obliczu tych tragicznych realiów tworzenie legalnego i niezależnego rządu jedności narodowej, opartego na woli ludzi swobodnie wyrażonej, praktycznie jest niemożliwe jak długo Republika Polska jest okupowana przez sowiecką armię i sowiecką policję polityczną (NKWD) oraz jak długo Polska jest odcięta od swych Zachodnich Sprzymierzeńców i całego cywilizowanego świata.
Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” AK
Wśród żołnierzy dowódca – mjr Józef Kuraś „Ogień”, 1946 r.
Natarcie oddziału KBW
Natarcie oddziału KBW na pozycje zajmowane przez żołnierzy podziemia niepodległościowego, prawdopodobnie przez jeden z pododdziałów Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, 1946
Armia Czerwona
Demonstracja siły Armii Czerwonej podczas pogrzebu oficerów sowieckich zlikwidowanych przez polskie podziemie niepodległościowe. Zdjęcie propagandowe, ok. 1946 r.
Ksiądz Karol Wojtyła jako wikary
Ksiądz Karol Wojtyła jako wikary w parafii Niegowić, 11.06.1949 rok