W 1957 roku z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, rozpoczęła się „Wielka Nowenna”, jako kluczowy etap przygotowań do wielkiego jubileuszu tysięcznej rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa w Polsce, przypadającej w roku 1966. Wielka Nowenna została poprzedzona przez uroczyste złożenie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku. Sam tekst ślubowania został napisany przez kard. Wyszyńskiego, w czasie jego uwięzienia w Prudniku i Komańczy. Zarówno treść, jak i okoliczności nawiązywały do lwowskich ślubów Jana Kazimierza, który złożył je trzysta lat wcześniej, licząc na wstawiennictwo Matki Bożej w obronie przez potopem szwedzkim. 26 sierpnia 1956 roku tekst ślubowania na Jasnej Górze odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.

Obchody Millenium Chrztu Polski w Częstochowie
Procesja na wałach klasztoru OO. Paulinów. Zdjęcie SB. 3 maja 1966

Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Kielcach i Wiślicy
Powrót po zakończonej uroczystości. Widoczni m.in. metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła, metropolita poznański ks. arcybiskup Antoni Baraniak, ks. kard. Stefan Wyszyński

Obchody Millenium Chrztu Polski w Krakowie
Procesja z Katedry na Wawelu do kościoła OO. Paulinów na Skałce. Zdjęcie SB. 8 maja 1966 r.

Obchody Millenium Chrztu Polski w Krakowie
Kościół OO. Paulinów na Skałce. Zdjęcie SB. 8 maja 1966 r.

Obchody Millenium Chrztu Polski w Krakowie
Procesja z Katedry na Wawelu do kościoła OO. Paulinów na Skałce, widoczni biskupi Karol Wojtyła i Bolesław Kominek. Zdjęcie SB. 8 maja 1966 r.

Obchody Millenium Chrztu Polski w Piekarach Śląskich
Powitanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego przed wejściem do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej. Zdjęcie SB. 22 maja 1966 r.